MIERY

Miery používané v PATCHWORKu- palce a centimetre

V knihách, návodoch a na pomôckach sa stretávame s tým, že miery sú uvádzané v mierke – palcoch. Samozrejme, že môžeme si to prepočítavať na centimetre. Jednoduchšie je však meranie v palcoch a to hlavne z týchto dôvodov:

– Šijacie stroje pre patchwork a quilt sú vybavené pätkou, ktorá má odstup ihly od okraja pätky  presne 1/4 palca (to je 6,35 mm). Pokiaľ prídavok na šev urobíme 1/4 palca široký, môžeme veľmi pohodlne viesť látku podľa okraja pätky a máte istotu, že šijeme presne. Šírka švov je vždy 1/4 palca a presne zodpovedá šírke pätky šijacieho stroja.

– Na trhu sa bežne nájdeme pomôcky (pravítka, šablóny), ktoré majú mieru v palcoch. Špeciálne podložky pre rezanie rezacím nožom majú dokonca na jednej strane mieru v centimetroch a na druhej strane mieru v palcoch.

– Najlepšie a najzaujímavejšie podklady pochádzajú z Ameriky a všetky používajú ako mieru palce. Pokiaľ si zvykneme túto mieru používať, nemusíme vzory prácne prepočítavať na centimetre a milimetre a zbytočne sa časovo zdržiavať.

– Štandardná veľkosť jedného bloku je jedna stopa, teda 12 palcov (30,48 cm). Číslo 12 sa omnoho ľahšie delí na menšie časti, než číslo 30. Taký blok potom pohodlne môžeme zostavovať z menších častí, napr. 4×4 (po 3 palce), 3×3 (po 4 palce) alebo 2×2 (po 6 palcov). Veľmi ťažko sa dá ušiť patchwork s milimetrovou presnosťou. Pokiaľ však budeme šiť naše diela s presnosťou na 1/8 palca, určite budeme so svojimi dielami spokojní. Jednotlivé diely sa veľmi jednoducho merajú. Vzhľadom na dobrú deliteľnosť,  veľkosť blokov  nám väčšinou bude vychádzať s presnosťou na celé palce a potom stačí pridať 1/2 palca ako prídavok na švy (1/4 palca na každej strane).

Prepočet cudzej miery na centimetre:
Palec (anglicky inch) je 2,54 cm a má značku “ .

Stopa (anglicky foot) je 30,48 cm (štandardný rozmer jedného bloku), čo je 12 palcov.
Yard je 91,44 cm.


počítadlo.abz.cz