Montessori loptička
NÁVOD:
Na nákres kruhov potrebných na výrobu loptičky sa hodia misky, či poháre. Hotová loptička bude približne taká veľká, ako táto „šablóna“. Čím je loptička menšia, tým ťažšie sa šije a zároveň lepšie drží bábätku.
Vystrihnite 6 kruhov, ktoré budú tvoriť vnútorné povrchy a 3 kruhy, ktoré budú na úplnom povrchu.
Všetky kruhy nastriháme na štvrť-kruhy. Vonkajšie, čiže zelené štvrť-kruhy som potom ostrihala na symetrické „lístky“. Moje látky boli elastické, a tak som si pomohla poskladaním dvoch štvrtín na seba a následným obstrihaním.
Z nastrihaného materiálu ušijeme 12 rovnakých „lupeňov“. Vždy v ňom bude jeden (zelený) „lístok“ a dve (béžové) „štvrtinky“.
Najprv zošijeme zelený lístok“ s jednou „štvrťou“. Látky zošijeme na priliehajúcich oblúkoch. Aby boli lupene pevné v rohoch, šitie začíname zo stredu. Na stroji použijeme mód, ktorý sa zastavuje vždy s ihlou spustenou, čo nám fixuje látku na mieste. Od stredu teda šijeme ku kraju, kde látku okolo spustenej ihly otočíme o 180 stupňov, cez stred prešijeme lupeň až ku opačnému koncu, kde sa opäť otočíme a vrátime do stredu:
Ku rozrobenému lupienku priložíme druhú (béžovú) „štvrtinku“. Lupienok na stroj položíme tak, aby sme neprešili jeho druhú stranu!
Opäť postupujeme od stredu ku okraju, kde však látku neotočíme o 180 stupňov, ako v prvej fáze, no so zdvihnutou pätkou stroja lupienok otočíme a upraceme tak, aby sme zošili jeho cíp, čiže smerujeme smerom preč od oblúku:
Lupienok budeme plniť vatelínom cez otvor ktorý si necháme v jeho cípe. Pokiaľ chcete dať do stredu loptičky roľníčku, skráťte cíp tak, že ho na stroji nezašijete až po koniec, čím sa pri následnom ručnom šití môže lupeň zvnútra trochu skrátiť, aby sa nakoniec dnu zmestila rolnička.
Ja som rolničku dnu nedávala, a tak som na jednej strane lupeňa látku zošila až po spodok. Opäť sa okolo spustenej ihly vrátime naspäť, k zelenému „lístočku“. Látky si upraceme naspäť okolo spustenej ihly a zošijeme opäť „lístok“ a „štvrťku“ #2 až po druhú stranu. Tam sa znovu otočíme smerom k vnútornému cípu budúceho lupienka. Pozor, šijeme len do dvoch tretín, aby sme nechali priestor na plnenie vatelínom. Vrátime sa rovnakým spôsobom na miesto, z ktorého sme vyšli (stred „lístku“ a „štvrťky“ #2).
12 lupienkov pomocou ostrého predmetu pretočíme, husto naplníme vatelínom a ručne zašijeme.
Od tohto bodu šijeme ručne. Trojice lupienkov zošijeme v rohoch:
Spolu zošijeme aj cípy:
Týmto postupom získame 4 takéto „trojlupienky“. 3 z nich k sebe vzájomne v rohoch prišijeme alebo zviažeme špagátikom . Je dobré zošiť aj ich vnútorné spoje, aby lopta bola pevná. Teraz dnu môžeme vložiť a upevniť aj roľníčku. Nakoniec všijeme/priviažeme aj posledný „trojlupienok“. Montessori puzzle loptička:
Dúfam, že sa Vám to dobre robilo a potešíte tak aj našich najmenších.