O nás

Vitajte na stránke Kreativ Patchwork

Vítame vás na stránke nášho občianskeho združenia, ktoré sme sa rozhodli založiť pre radosť. Prečo názov občianskeho združenia kreativ patchwork. Keď človek tvorí, a je jedno či maľuje, šije, pečie, alebo píše. Podstatné je, že to robí s radosťou, že vkladá do svojich diel, kus svojho srdca, kus času svojej kreatívnej duše. Vkladá do svojich diel pozitívnu energiu. A tá sa cez jeho výtvory šíri ďalej.

Keď získate vec vytvorenú kreatívnym človekom, či si ju kúpite alebo dostanete, získavate nielen tento predmet, ale aj hodiny experimentov a hľadania. Získavate momenty sklamaní, ale aj momenty plné lásky, radosti a úspechov. Získavate súkromný moment v živote tvorcu, ktorý ho vložil do niečoho, čomu verí, čo skutočne miluje a čo mu skutočne stojí za to.

A tak naše patchworkové diela nielen svoju farebnosťou, nielen príjemným dotykom ale hlavne všitou láskou a pozitívnou energiou vytvárajú teplo domova všade tam, kde sa nachádzajú.

 

Patchwork sa ťažko vyslovuje, ale aj ťažko tvorí. Je to prastará textilná technika, ktorá sa zakladá na zošívaní drobných kúskov pestrých aj jednofarebných látok do jedného celku, pričom vznikajú rôzne geometrické obrazce. Poznali ju už v staroveku, neskôr vo všetkých kultúrach sveta, pričom každá ju niečim obohatila. Dnes poznáme mnoho techník a vzorov patchworku a každý má svoju vlastnú históriu.

Najväčšiu tradíciu dosiahol patchwork v Amerike, najmä vďaka prisťahovalcom, ktorí spočiatku zošívali zvyšky látok, aby získali väčší kus textílie. Tú potom využívali na výrobu teplých prešívaných prikrývok na postele, známych ako quilty.

Čo je to quilt? Quilt je spájanie troch vrstiev látok /hornej ozdobnej, strednej teplej, spodnej/. Tieto tri vrstvy sú poprešívané hustými stehmi, ktoré majú úžitkovú aj dekoratívnu funkciu. Quilt sa používali ako teplé a ozdobné prikrývky na postele, koberce, vešali sa na stenu ako gobelíny.

Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu. Dnes už existujú špeciálne šijacie stroje, ktorými je možné patchwork vytvárať.

Patchwork sa vyrába zo špeciálnych materiálov, ktoré majú vhodnú farbu a obyčajne sú potlačené drobným vzorom. Základom býva 100% bavlnená látka. Patchwork sa najčastejšie používa na výrobu quiltov (deky, prikrývky, vankúše), môže sa využiť aj pri výrobe batohov, teplých búnd, kabátov, textilných dekorácií, a iných odevných doplnkov.

Po druhej svetovej vojne sa už zdalo, že technika patchworku a quiltu upadne do zabudnutia. No v poslednom čase však záujem o túto textilnú techniku prudko vzrastá. Opäť začína byť veľmi populárnou medzi spotrebiteľmi, ale aj medzi ženami, ktoré majú patchwork ako svoje umelecké hobby. Obrovskú popularitu získava patchwork a quilt najmä v Spojených štátoch a Japonsku. Tak isto v Česku aj na Slovensku vznikajú patchworkové kluby, usporadúvajú sa prednášky, školenia, výstavy.


počítadlo.abz.cz